Sposoby czyszczenia dywanów

Pielęgnacja i czyszczenie dywanów

ODKURZANIE

Właściwe odkurzanie jest kluczowym elementem w konserwacji dywanu, zarówno wełnianego, jak i z włókien syntetycznych. Do regularnego czysz- czenia dywanów z runem ciętym zaleca się użycie odkurzacza lub trzepanie trzepaczką. W wyrobach o okrywie runowej ciętej i strzyżonej występuje zjawisko wychodzenia luźnych włókien z powierzchni użytkowej, niepoko- jące nabywców, szczególnie w początkowym okresie użytkowania. Jest to cecha charakterystyczna wyrobów z runem ciętym. Zjawisku ulega jedynie niewielki procent masy runa. Aby skrócić okres „kurzenia się” zaleca się od początku użytkowania – częste i staranne odkurzanie dywanu odkurza- czem. Również zjawisko odcieni występujące w wyrobach z runem ciętym, nowych, jak również użytkowanych, nie jest błędem obniżającym ich jakość. Okrywa runowa układa się w różnych kierunkach (deptanie, odkurzanie), a padające światło stwarza wrażenie jaśniejszych i ciemniejszych odcieni.

USUWANIE PLAM I ZABRUDZEŃ

Podstawową zasadą jest natychmiastowe działanie, które decyduje o sku- teczności usunięcia zabrudzenia. Rozlane na dywan płyny należy szybko zebrać bibułą lub tkaniną, natomiast inne zabrudzenia usuwać delikatnie nożem lub łyżką. Plamy należy czyścić zawsze od jej krawędzi ku środkowi. Nie trzeć plamy, tarcie powiększa plamę i zniekształca runo. Jednorazowo należy stosować niewielkie ilości środka czyszczącego, aby nie przemoczyć dywanu. W celu uniknięcia tworzenia się zacieków, kontury plamy należy posypać talkiem lub mąką ziemniaczaną. W przypadku plam z błota najpierw trzeba poczekać aż wyschną, a następnie odkurzyć odkurzaczem.

CZYSZCZENIE NA MOKRO

Dopuszcza się tylko metodę szamponowania, zabezpieczającą dywan przed przemoczeniem. Najlepiej skorzystać z usług profesjonalnej rmy, korzystającej ze sprawdzonych środków. Przy odświeżaniu zabrudzonego dywanu w warunkach domowych należy zastosować dostępne na rynku środki i postępować zgodnie z zaleceniami ich producenta. Zawsze przed szamponowaniem dywan należy dokładnie odkurzyć. Nie wolno podczas czyszczenia dopuścić do jego przemoczenia. Jeśli zalecane jest szampono- wanie, a następnie usuwanie tłustych plam przy użyciu odpowiednich roz- puszczalników – to po szamponowaniu należy najpierw pozostawić dywan do wyschnięcia. Mokry wyrób należy suszyć tylko w pozycji poziomej, w temperaturze pokojowej.

ZALECENIA SPECJALNE

Nie dopuszczać do silnego zabrudzenia. Chronić dywan przed wil- gocią i zamoczeniem. Unikać zagnieceń i załamań. Do usuwania plam stosować preparaty handlowe po uprzednim sprawdzeniu, czy nie uszkadzają one włókien, wybarwień, podklejenia spodu.

Tabela czyszczenia dywanów

Tabela czyszczenia dywanów

Środki do czyszczenia

 1. Płyn do szamponowania dywanów

 2. Ciepła woda

 3. Zimna woda

 4. Proszek do prania (1 łyżeczka na 250 ml ciepłej wody)

 5. Bibuła i gorące żelazko

 6. Kostki lodu

 7. Zmywacz do paznokci

 8. Alkohol (bezbarwny)

 9. Odkurzacz

 10. Lekkie pocieranie monetą

 11. Delikatne pocieranie papierem ściernym

 12. Rozpuszczalnik do tłustych plam

 13. Spirytus

 14. Rozpuszczalnik do rdzy

 15. Kwas cytrynowy, 5% roztwór wodny

* – środki i sposoby czyszczenia skonsultować z profesjonalną firmą

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl